Svět Etherea existuje nejen za jeho přirozeným aktivem, Etherem. Mnoho z hlavních veřejných blockchainových projektů s vlastním tokenem skutečně běží na vrcholu sítě Ethereum. Naprostá většina z nich však stále používá pouze jeden standard, ERC-20.

Ve skutečnosti existuje mnoho dalších standardů tokenů, z nichž každý má své vlastní jedinečné vlastnosti. Některá jsou rozšíření nebo vylepšení stávající ERC-20, zatímco jiná mají zcela odlišné funkce a aplikace.

V této příručce se podíváme na mnoho různých standardů tokenů, včetně některých velmi nových a nejmodernějších.

ERC-20

Standard ERC-20 dominuje ekosystému Ethereum. Skládá se ze šesti funkcí:

Příspěvek: Tím se zkontroluje, zda má účet uživatele dostatek tokenů k pokrytí nákladů na transakci. Stručně řečeno, brání uživatelům v podvádění.

Schvalovat: Tím se zkontroluje zůstatek tokenů v transakci s celkovou zásobou tokenu. Tím je zajištěno, že nikdo nemůže padělat žetony.

Zůstatek: Extrémně základní funkce, která vám jednoduše řekne, kolik tokenů na účtu existuje.

Celková nabídka: Tato funkce je spuštěna pouze jednou, na samém začátku existence tokenu. Určuje celkový počet existujících tokenů. Toto nemůžete změnit.

Převod: Jak název napovídá, umožňuje to odesílání tokenů z počáteční dodávky tokenů do peněženky uživatele. Určuje adresu příjemce a počet tokenů, které mají být převedeny.

TransferOd: Je to jako funkce Přenos, ale pro všechny převody po počáteční distribuci tokenů, jako jsou uživatelé, kteří si mezi sebou vyměňují tokeny.

Podrobnější přehled ERC-20 najdete v našem dalším průvodci zde.

ERC-223

Jedná se hlavně o upgrade na standard ERC-20. Právě teď lze tokeny ERC-20 posílat na adresy, které nepodporují ERC-20. To má a nadále vede k obrovskému množství ztracených tokenů.


Ne všechny smlouvy na Ethereum akceptují ERC-20. Problém však je, že neexistuje žádný preventivní mechanismus, který by uživatelům zabránil v odesílání tokenů ERC-20 na tyto adresy. Síť potvrdí transakci a tokeny se dostanou na adresu, ale protože nejsou kompatibilní, trvale se zmrazí.

ERC-223 to má zabránit a také poskytnout další vylepšení. Sloučí funkci Transfer a TransferFrom do jedné a zavádí novou funkci nazvanou TokenFallBack. To lze použít pouze při přijímání kontraktů, které přesně stanoví, jak zacházet s odesílaným tokenem. Obě tyto nové funkce přidávají vrstvu auditu, která zabraňuje ztrátě finančních prostředků. Navíc sloučením těchto dvou přenosových funkcí dochází k významné úspoře plynu v síti Ethereum, což šetří náklady pro všechny uživatele.

Podrobnějšího průvodce ERC-223 najdete v našem dalším průvodci.

ERC-721

Jedná se o zcela odlišný standard od předchozích dvou. ERC-721 otevírá potenciál pro nezastupitelné tokeny (NFT), tj. Tokeny, které nejsou všechny stejné. Naproti tomu všechny tokeny ERC-20 jsou a musí být identické. Nejpozoruhodnějším případem použití ERC-721 je CryptoKitties.

herní předměty

ERC-721 otevírá potenciál pro NFT a herní předměty.

Tato nezaměnitelnost má obrovské výhody. Dříve byla všechna kryptoaktiva stejná nebo zastupitelná. To bylo zásadní v případě peněz, jako je bitcoin, kde potřebujete, aby byly všechny zaměnitelné a vypadaly identicky. Pro uplatnění technologie blockchain na další aktiva, jako jsou vzácné mince, výtvarné umění nebo herní virtuální předměty, je však nepostradatelnost zásadním rysem.

ERC-777

Toto je vylepšení jak u ERC-20, tak u ERC-223. Stejně jako ERC-223 pomáhá předcházet ztrátě finančních prostředků, ke které již mnohokrát došlo u ERC-20. Místo sloučení přenosových funkcí nabízí jednu novou funkci nazvanou Poslat, což snižuje dvě transakce používané s ERC-20 na jednu, čímž se snižují náklady a zvyšuje efektivita.

Kromě toho také umožňuje odesílání transakčních dat vedle tokenu. To zase zvyšuje míru, do jaké lze tyto tokeny přizpůsobit a odeslat pomocí jedinečných objednávek.

Prostřednictvím něčeho zvaného háčky, nyní budete moci přijímat oznámení před přijetím tokenu ERC-777. Kromě toho mohou háčky vynutit určité podmínky transakcí, například donutit příjemce, aby utratil určitou částku za určitý produkt nebo službu.

Snad nejvýznamněji to umožňuje uživatelům určit operátory. To vám umožní určit adresu, která může libovolně odesílat a vypalovat tokeny a lze ji kdykoli vypnout. To by mohlo vést k automatizovaným platbám a řadě dalších aplikací.

Stručně řečeno, ERC-777 pomáhá zabránit ztrátě finančních prostředků a poskytuje vzrušující nové podmínky a flexibilitu.

ERC-1400

Tohle je knihovna který se skládá z několika standardů určených pro bezpečnostní tokeny. Tokenizace stávajících cenných papírů, ať už akcií, dluhopisů nebo opcí, je něco, co se již několik let vřele očekává. Více než pouhé přemístění stávajících forem peněz a měny by blockchainy mohly potenciálně pomoci zaznamenávat a obchodovat s jakýmkoli zabezpečením kdekoli na světě.

Vývojáři pracují na následujících standardech, aby to s Ethereem uskutečnili.

burza v New Yorku

Brzy jsme mohli vidět tokeny etherea představující tradiční cenné papíry.

ERC-1410

To umožňuje tokeny, které všechny představují stejné zabezpečení, ale s různými podmínkami. Mezi takové podmínky patří mimo jiné období blokování nebo hlasovací práva.

Ve skutečnosti se jedná o částečně zaměnitelné tokeny, protože aktivum, které představuje, je identické, ale jsou připojena různá metadata.

ERC-1594

Tato norma nabízí základní model, který by potřeboval jakýkoli bezpečnostní token. Vzhledem k tomu, že může dojít k selhání přenosu bezpečnostního tokenu, zavádí tato norma nové funkce. Řekněme například, že se někdo pokusí odeslat bezpečnostní token, na který nemá zákonné oprávnění. Pak potřebujete funkci, která nejenže tomu nezabrání, ale také ideálně poskytne důvod, proč transakce selhala. ERC-1594 představuje canTransfer a canTransferByPartition funkce, které tuto funkci nabízejí.

Tato funkce je velmi důležitá, pokud mají být bezpečnostní tokeny úspěšné. Pokud uživatelé dostanou neúspěšná oznámení bez jakéhokoli vysvětlení a vzhledem k mnoha důvodům možného selhání transakce, bude zážitek únavný a neatraktivní.

ERC-1643

Tento standard umožňuje připojování dokumentů k transakcím. Mnoho cenných papírů bude mít dokumenty, které je spojují a je nutné je ponechat připojené k tokenu. Tato norma nejen umožňuje tuto přílohu, ale také znamená, že uživatelé mohou být upozorněni na jakékoli změny dokumentů.

Standard využívá hašovací metodu ukládání dokumentů. Ukládá hash podepsaného dokumentu na blockchainu spolu s odkazem směřujícím na úložiště mimo řetězec celého dokumentu.

ERC-1644

Z důvodu regulačního dohledu je nezbytné podrobit bezpečnostní tokeny příkazům regulačních orgánů z důvodu nesprávného postupu. Toho je dosaženo implementací a ovladač funkce, přičemž adresa řadiče může případně komunikovat s tokeny.

Závěr

Vývoj v rámci ekosystému Ethereum byl a nadále se pohybuje působivou rychlostí. Tyto nově vznikající standardy tokenů, které se dosud běžně používají, by se určitě mohly ukázat jako neuvěřitelně užitečné při plnění ambicí kolem nepředstavitelných a bezpečnostních tokenů. Standard ERC-20 vyvolal první vlnu tokenizace a inovací. Je však více než pravděpodobné, že tyto nové standardy by mohly vyvolat vlnu převyšující předchozí z hlediska narušení ekonomiky.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me