Co je plazma pro ethereum?

Joseph Poon twitter

Joseph Poon Stvořitel blesku

vitalik buterin twitter

Spoluzakladatel společnosti Ethereum

Plazma je rámec pro měřítko výpočetní síly blockchainu Ethereum a jeho logickým dědictvím Vitalik Buterin, spoluzakladatel společnosti Ethereum a Joseph Poon. Před tímto projektem spolupracoval Joseph Poon Thaddeus Dryja vyvinout bitcoinový ekvivalent Plasma Lightning. Oba rámce jsou důvěryhodné a vícevrstvé sítě. Trustless znamená, že uživatelé k provedení transakce nepotřebují znát protistrany nebo jim důvěřovat. Poon a Buterin vyvinuli Plasma, aby usnadnili decentralizovaný trh pro širokou veřejnost s nákupem nejen tokenů a kryptoměn, ale skutečného zboží a služeb.

V současné době může Ethereum zpracovat přibližně 15 transakcí za sekundu, ve srovnání se 7 transakcemi bitcoinu za sekundu. Kapacita zpracování obou platforem bledne ve srovnání se schopností Visa spravovat 45 000 transakcí za sekundu. Plasma slibuje, že umožní společnosti Ethereum zvýšit její kapacitu zpracování na tisíce nebo potenciálně miliardy transakcí za sekundu.

Plazma zvyšující kapacitu transakce Ethereum Graf

Jak se zvyšuje počet podřízených blockchainů odbočujících z kořenového blockchainu Ethereum, počet možných transakcí za sekundu exponenciálně poroste.

Jak funguje plazma?

Plasma poskytuje zabezpečení a škálovatelnost tím, že umožňuje pobočkovým „dětským“ blockchainům odbočit z hlavního „mateřského“ blockchainu. Tyto podřízené blockchainy umožňují mikro transakcím zpracovávat rychleji a levněji. Děti blockchainu mohou koexistovat a fungovat nezávisle na nadřazeném blockchainu a navzájem.

Platformy blockchain používají síť uzlů k ukládání stavu zůstatků účtů, kontraktů a úložiště. Horníci křížově odkazují na tyto decentralizované uzly, aby ověřili, že se blockchainové záznamy shodují a neobsahují žádné chyby ani podvody. Tento proces je přesný a poměrně bezpečný.

Plazmový dokument white paperPoon, J., & Buterin, V. (2017, 11. srpna). Plazma [PDF].

Těžké místo těžby etherea

S omezeným výkonem zpracování mohou velké transakce využít většinu kapacity kořenového blockchainu Etherea k ukládání dat, což v podstatě zavádí mikro transakce z hlavní knihy.

Spoléhání se na hlavní knihu jedné blockchainu se bohužel zhoršuje, protože Ethereum každý den hostí více transakcí. Jak se každý uzel plní více transakcemi a ukládáním dat, horníci čelí větším obtížím ověření každé transakce včas. V průběhu času začíná blockchain zužovat při ověřování velkých transakcí a mnoho mikro-transakcí je z blockchainu účinně spuštěno.

Bez kapacity pro sledování chytrých kontraktů a obchodování v globálním měřítku není kryptoměna ideální pro běžné spotřebitelské nákupy. Plazma uvolňuje velké množství úzkých tlaků z účetní knihy společnosti Ethereum tím, že umožňuje dětským blockchainům zpracovávat většinu dat a úložiště v síti.

Blockchain Transaction BottleneckVirtuální stroj Ethereum

Chytré smlouvy na blockchainu Ethereum žijí ve virtuálním stroji Ethereum (EVM), součást kódovaného protokolu Ethereum, který spravuje aktualizace a výpočet účtu. EVM umožňuje provozovat decentralizované aplikace, bezpečně chráněné před podvody, cenzurou a zásahy třetích stran v rámci integrovaného programovacího jazyka.

Chytré smlouvy jsou transakce, při nichž jsou pravidla, podmínky a platby kódovány do výměny mezi krypto peněženkami uživatelů. Plasma využívá inteligentní smlouvy EVM k ochraně běhových prostředí „dětských“ blockchainů mimo střelbu a zachování přesnosti a integrity Etherea.

Struktura plazmového stromu: kořenové a větvové blockchainy

v Plazmový bílý papír, struktura struktury vypadá jako strom s různými úrovněmi větví v hierarchii blockchainu. Bílá kniha odkazuje na hlavní blockchain Ethereum jako na „root“ nebo „parent“ blockchain. Plazmové blockchainy se větví z „kořene“ do blockchainů druhé a třetí úrovně nebo mikro-transakčních kanálů.

Rámec plazmového stromu

Plazma se rozvětvuje do hierarchie dětských blockchainů.

Další decentralizací sítě inteligentních smluv a účetních knih umožňuje Plasma efektivnější a bezpečnější mikrotransakce. Uživatelé mohou provádět inteligentní smlouvy v podřízených blockchainech, aniž by museli hlásit každou změnu stavu účtu hlavnímu blockchainu Ethereum.

Stromová metafora, i když je graficky přesná, nevysvětluje nuanční, sociální a finanční systém, který umožňuje uživatelům bezpečně opustit regulovaný blockchain a vstoupit do soukromých inteligentních směnných ekosystémů výměny.

Struktura mateřského stromu plazmového etheru

Plazma umožňuje paralelní, ale oddělené podřízené blockchainy odbočit z každého uzlu root blockchainu Etherea, což umožňuje téměř neomezené rozšíření kapacity zpracování a ukládání dat.

V rámci plazmového podřízeného blockchainu se strany musí před každou výměnou odhlásit z každé transakce, aby si navzájem ověřily nové zůstatky na účtu. Například mohu zadat inteligentní smlouvu, která uvádí, že vám platím paušální sazbu pokaždé, když na váš web klikne na mou bannerovou reklamu. Každý prodej, na který odkazuje váš web, spouští dodatečnou provizi. Prostředky jsou z mé peněženky pravidelně převáděny do vaší, kdykoli kódovaný kontrakt vyvolá kliknutí nebo prodej. Po každé výměně oba potvrzujeme zůstatky na účtu v rámci našeho podřízeného blockchainu.

Rozvětvený blockchain odesílá data do kořenového řetězce pouze v případě, že jeden z nás chce ověřit stav účtů. Pokud se rozhodnu odstranit svou reklamu z vašeho webu, ukončím podřízený blockchain chytré smlouvy. Konečný stav účtů lze zaznamenat na nadřazeném blockchainu, ale nemusí být.

Zabezpečení plazmy

Každý plazmový blockchain může koexistovat se svou vlastní obchodní logikou, smluvními podmínkami a spouštěním událostí pomocí inteligentních kontraktů EVM, bez přístupu k síťovému systému souborů nebo jiným procesům. Tyto blockchainy mohou žít na svém vlastním chráněném tržišti a spoléhat se na to, že rodičovský blockchain vynutí spravedlivou výměnu.

Zabezpečení plazmy

Ačkoli dětské blockchainy mohou fungovat nezávisle, řada rodičovských uzlů kořenového blockchainu funguje jako řada „stráží“ nebo donucovacích orgánů, které jsou k dispozici k řešení případů podvodů a sporů, kdykoli je to nutné.

Jak zůstávají dětské blockchainy bezpečné?

Podobně jako sousedství existuje ve větší infrastruktuře metraplex, dětské blockchainy žijí na předměstí klíčových městských center. Tato předměstí vytvářejí prostor pro uživatele tím, že poskytují mikrokanály pro transakce chytrých kontraktů. Incentivovaní validátoři udržují bezpečnost ve svých menších komunitách podobně jako sousedské hlídky.

Vymáhání plazmového etheru

Plasma umožňuje společnosti Ethereum zakládat nová menší tržiště, která nezávisle monitorují bezpečnost, ale mají malou vynucovací moc. V případě podvodu nebo hacknutí musí podřízený blockchain upozornit nadřazený blockchain, aby vynutil opravy v knize kořenového řetězce.

Policie nesleduje obchodníky, jak prodávají zboží. Při zprostředkování nákupu domů policie nekontroluje check-in u realitních agentů. Podobně každý mikrokanál samostatně udržuje účetní knihy a inteligentní smlouvy bez ověření těžby. „Místní“ validátoři jsou motivováni k tomu, aby pracovali jako hlídači podvodného chování v jejich nezávislé komunitě.

Pokud hlídači odhalí zločince (podvodné chování nebo hackerství), mohou varovat a evakuovat komunitu ze sousedství (dětský blockchain). I když hlídači nemají pravomoc vymáhat důsledky, mohou věc nahlásit na policejní stanici, která přivede zločince k soudu (rodičovský blockchain).

Vymáhání plazmového etheru

Nyní si místo stromové struktury představte americký soudní systém. Existují městské soudy, státní soudy a nejvyšší soud. V rámci plazmy je Ethereum nejvyšším soudem. Hierarchie soudních soudů pod ní vytváří vyvážený a bezpečný systém.

Struktura soudního systému Plazma

Jedním ze způsobů, jak reimagine the framework framework is as a tiered court system, with the Ethereum root blockchain as the Supreme Court.

Používání hierarchie zabezpečení a vynucování umožňuje lidem efektivně a relativně bezpečně provádět své každodenní obchodní transakce a rezervovat více oficiálních a důležitých výměn pro nadřazený blockchain.

Hlavní obrázek plazmového etheru

Schopnost plazmy zvyšovat účinnost mikrotransakce Ethereum připravuje cestu pro běžné spotřebitele k používání technologie blockchain pro nákup zboží, bankovnictví, obchodování a další.

Obrázky Ray Fontaine

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me