Stabilnícoin je kryptoměna s mechanismem, který udržuje stabilní cenu. Vzhledem k volatilní povaze kryptoměn, jako jsou bitcoiny a ethereum, nabízejí stablecoiny mnoho transakčních výhod digitálních aktiv s mnohem větší stabilitou.

Tether je v současné době nejdominantnějším a nejznámějším stablecoinem. Ve skutečnosti však existují tři různé typy stabilních kryptoasetů: centralizované IOU stablecoiny, krypto-kolateralizované stablecoiny a nekolaterované stabilcoiny. Rozdělme každý typ.

Centralizované IOU Stablecoiny

Centralizované IOU stablecoiny jsou nejpřímějším typem stablecoinů. Jednoduše jsou centralizované ICO stablecoiny kryté nekrytými penězi nebo drahými kovy, jako je americký dolar nebo jiné suverénní měny. Centralizované IOU stablecoiny mají hodnotu, protože se jedná o reprezentaci jiného aktiva.

Běžnou kritikou tohoto typu stablecoinu je jeho centralizovaná povaha, která vyžaduje důvěru vydávající strany a poměrně intenzivní regulaci. Když vložíte fiat na bankovní účet spojený se stablecoinem, síť razí nové coiny. Naopak, když se chystáte zlikvidovat stablecoiny, síť tyto mince spálí a dostanete kolaterál.

TrueUSD

TrueUSD (TUSD) je jedním z nejpopulárnějších centralizovaných IOU stablecoinů. TrustToken, společnost specializující se na tradiční tokenizaci aktiv, spustila TrueUSD v březnu.

V systému TrueUSD drží několik svěřeneckých společností na svých bankovních účtech americké dolary. Tento systém se liší od Tetheru, kde kolaterál drží jeden bankovní partner. TrueUSD dále zajišťuje transparentnost tím, že každý den zveřejňuje obsah svých bankovních účtů a podrobuje se měsíčním auditům.

TrustToken dosud vyzvedl 21,7 milionu dolarů, přičemž většina z nich pocházela z nabídky počáteční mince (ICO) ve výši 20 milionů dolarů, která končí v červnu 2018. Mezi účastníky ICO byli Andreessen Horowitz (hlavní), DHVC, BlockTower Capital, 8 Decimal Capital, Foundation Capital , ZhenFund a další.

Standardní token Gemini Dollar a Paxos

The Gemini Dollar (GUSD), zahájila Gemini Exchange a Standardní token Paxos (PAX), spuštěné společností Paxos, jsou také převládajícími centralizovanými ICO stablecoiny. Jak Gemini Dollar, tak Paxos Standard Token debutovaly začátkem září po schválení newyorským ministerstvem finančních služeb (NYDFS).

Jak funguje Gemini dolarOba stablecoiny jsou tokeny ERC-20 zajištěné v poměru 1: 1 s americkými dolary, které jsou drženy v bankách se sídlem v USA a v bankách pojištěných FDIC.

Gemini a Paxos obdržely BitLicences v říjnu 2015, respektive v květnu 2015. V souladu s nařízeními může být jakýkoli stabilnícoin GUSD nebo PAX, který použijete k nelegální činnosti, předmětem zabavení nebo propadnutí orgánu činnému v trestním řízení.

Digix Gold

Digix Gold (DGX) je další centralizovaný projekt IOU stablecoinů se zlatým kolaterálem místo fiat peněz. Každý token DGX je podložen jedním gramem zlata.

Digix využívá mechanismus konsensu Proof of Asset (PoA), což je proces, který zahrnuje ověření vlastnictví blockchainu Ethereum. Společnost ukládá zlato sloužící jako kolaterál ve správcovském trezoru The Safe House v Singapuru. Safe House může uložit až 30 tun zlata, ale Digix se snaží pracovat s více trezory po celém světě.

Ostatní

Arccy, Stability a USD Coin jsou další centralizované projekty IOU stablecoinů.

Crypto-Collateralized Stablecoins

Krypto-kolateralizované stablecoiny jsou kryty digitálními aktivy v řetězci. Tento typ stablecoinu je zajištěn spolu s dalšími kryptoasety, jako je Ethereum nebo jiný token.

Dai

MakerDAO je prominentní projekt, který využívá tento model a je společností stojící za stabilním Dai. MakerDAO využívá model se dvěma mincemi: Makercoin (MKR) a Dai (DAI).

Makercoin je token správy s ohledem na platformu Maker. Dai je stablecoin, pomocí kterého zablokujete Ether na pozici zajištěného dluhu nebo CDP. Uzamknete svůj Ether v CDP ve formě sdruženého etheru (PETH). Poté se pro vás vygeneruje Dai, zatímco úrok se časem vypočítá na PETH.

MakerDAO se nedávno dostalo na titulní stránky, když Andreessen Horowitz koupil 6% z celé zásoby tokenů MKR v rizikovém kole. MakerDAO dříve získal 12 milionů dolarů od účastníků, včetně 1confirmation, Polychain, FBG Capital, Wyre Capital, Distributed Capital Partners a dalších.

Havven

Havven je další stablecoin využívající mechanismus krypto-zajištění. Stejně jako MakerDAO má Havven také model se dvěma mincemi: nominy (nUSD) a havven (HAV).

Nomin má plovoucí nabídku ke stabilizaci své ceny, zatímco havvens mají stabilní nabídku, která poskytuje kolaterál systému. Předpokládané síťové poplatky určují hodnotu přístavu. Pokud držíte havven, můžete obdržet dividendy ze zablokování fondů v inteligentní smlouvě.

Stabilita nominů se opírá o hodnotu útočišť a je přeplněna kolaterály. Havven dokončil v březnu ICO ve výši 30 milionů dolarů.

Ostatní

Augmint a Sweetbridge jsou několik dalších projektů, které vytvořily krypto-kolateralizované stablecoiny.

Nezajištěné stablecoiny

Poté, co prozkoumáme jak stablecoiny zajištěné tradičními aktivy, tak stablecoiny zajištěné kryptoasety, pojďme prozkoumat drasticky odlišný typ stablecoinů, které nejsou zajištěné stablecoiny.

Jak může něco dosáhnout stabilní ceny, aniž by bylo zajištěno? Odpovědí jsou akcie seniorage, koncept, který vynalezl Robert Sams v roce 2014. Akcie Seniorage použijte inteligentní kontrakt k napodobení centrální banky, ve které má měnová politika pouze jeden závazek, vydejte měnu v hodnotě 1 $. Jinými slovy, síť vydává nové coiny, pokud je cena stablecoinu příliš vysoká, a spaluje coiny, pokud je cena příliš nízká.

Základ

Základ je známý projekt, který obsahuje nezajištěný stablecoin. Token Basis je stabilizován prostřednictvím řízení zásobování v řetězci.

Pokud cena Basis není v rovnováze, inteligentní kontrakt zvyšuje nebo snižuje nabídku, aby se cena vrátila zpět na 1 $. Kontrakt snižuje dodávku spalováním mincí, pokud je cena Basis příliš nízká. Naopak zvyšuje nabídku, pokud je cena Basis příliš vysoká.

Basis na začátku roku 2018 získal ICO 133 mil. USD. Mezi účastníky kola patřili Digital Currency Group, Polychain, GV, MetaStable Capital, Ceyuan Ventures, Stan Druckenmiller, Naval Ravikant a další.

CarbonUSD

CarbonUSD, vytvořený Carbonem, je dalším stablecoinem implementujícím nezajištěný mechanismus cenové stability. Počínaje fiat-collateralized stablecoin, CarbonUSD nakonec přejde na hybridní fiat-algoritmický model, jakmile dosáhne dostatečného rozsahu jako plně fiatem podporovaný stablecoin.

Podle Sama Trautweina, spoluzakladatele a generálního ředitele společnosti Carbon, je konečnou vizí, aby Carbon obsahoval koš povolených stablecoinů, včetně algoritmického stablecoinu s minimem důvěry..

Carbon v současné době používá blockchain Ethereum, ale tým má plány na jeho přechod na Hedera Hashgraph, vysoce výkonný protokol ve vývoji. Uhlík dosud získal 2 miliony dolarů. Mezi investory do uhlíku patří First Mark, General Catalyst, Digital Currency Group, Plug and Play a další.

Ostatní

Kowala a Fragments jsou několik dalších projektů stablecoinů implementujících akcie seniorage.

Závěrečné myšlenky

V zpráva Společnost Blockchain Luxembourg SA s názvem The State of Stablecoins odhaduje, že Tether tvoří 98% celkového denního objemu obchodování se stablecoiny. Výše uvedené stablecoiny v tomto článku se snaží zachytit nějaký denní objem obchodování z Tetheru.

Zvýšená poptávka po centralizovaných IOU stablecoinech zvyšuje poptávku po tradičních aktivech, jako je fiat, zatímco krypto-kolateralizované stablecoiny zvyšují poptávku po kryptoasetech, jako je Ether. Jinými slovy, centralizované IOU stablecoiny posilují starší finanční systém, zatímco krypto-kolateralizované stablecoiny podporují rozvíjející se prostor kryptoměny.

Brzy uvidíme, jak se odehraje bitva mezi centralizovanými IOU stablecoiny, krypto-kolateralizovanými stablecoiny a nekolaterovanými stablecoiny.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me