Jste zmateni ohledně kryptoměny? Má blockchain problémy s mozkem? Pak ne panikařit. Tady v CoinCentral žijeme a dýcháme tyto věci každý den v týdnu. Ve prospěch nezasvěcených jsme tedy sestavili souhrn toho, jak to všechno funguje, tak jednoduché, že to získá i vaše babička. Toto je náš průvodce bitcoinem pro figuríny.

Bitcoin je peer-to-peer digitální měna, kde jsou transakce zaznamenány na a distribuovaná kniha. Nenechte se vyděsit celým termínem, protože ho rozebráme krok za krokem.

Podrobný průvodce bitcoinem pro figuríny

„Fiat“ je název měn, které používáme každý den, například amerických dolarů, mexických pesos nebo japonských jenů, vydávaných centrálními bankami. Tyto měny se vyvinuly z potřeby vytvářet uložené hodnoty. Jejich hodnota pochází z víry, kterou máme v centrální banky, abychom tuto hodnotu ctili. Pokud tedy Alice dá Bobovi hotovost ve formě řekněme dolarové bankovky, je na vládě USA, aby si uvědomila hodnotu této dolarové bankovky.

Řekněme, že Alice chce provést elektronický převod peněz na Boba. Musí to udělat prostřednictvím banky nebo jiné finanční instituce. Nemůže mu jednoduše poslat peníze. To by bylo šílené, že? Protože jako přílohu e-mailu můžete peníze kopírovat nekonečně mnohokrát. Alice mohla jen duplikovat všechny své peníze a posílat stále stejné prostředky Charliemu, Debbie, Ericovi a všem ostatním písmenům abecedy.

bankovní

Nenechají nás jen kopírovat naše peníze. Tak nespravedlivé.

Problém s dvojitými výdaji

Riziko duplikace digitálních peněz je známé jako „dvojnásobná útrata“Problém. Díky jeho řešení je bitcoin tak důmyslným vynálezem. Když Alice pošle Bobovi převod peněz prostřednictvím banky, účetní účetní banky aktualizují zůstatky obou účtů tak, aby odrážely, že Alice má nyní méně peněz a Bob má více.

S bitcoiny existuje jedna digitální kniha všech bitcoinových transakcí, které kdy proběhly. Znamená to, že Alice může poslat bitcoiny Bobovi přímo, aniž by musela projít bankou nebo jinou třetí stranou. Když dojde k přenosu bitcoinů, aktualizuje se hlavní kniha bitcoinů, aby ukázala, že Aliceho digitální peněženka má nyní méně bitcoinů (nebo BTC, jak je také známo) a Bob má více.

Poznámka: Pro bitcoin, měnu používáme malá písmena „b“ a pro bitcoin, síť, velká písmena „B“.

„Digitální“ část digitální měny znamená, že bitcoiny fyzicky neexistují. Jsou to digitální reprezentace měny. Je to trochu jako čísla, která ukazují váš bankovní zůstatek, dokud peníze neutratíte.

Bitcoin

To není skutečné – jsou to kouzelné internetové peníze, jako je váš bankovní zůstatek. Obrázek přes Quince Media https://quincemedia.com

Známe tedy část peer-to-peer a část digitální měny. Další krok v bitcoinu pro figuríny – distribuované účetní knihy.

Co je distribuovaná kniha a kdo aktualizuje knihu bitcoinů?

Distribuovaná účetní kniha je protokol transakcí uložených na více počítačích. V bitcoinu se těmto počítačům říká uzly. Všechny uzly spolupracují na aktualizaci a uložení hlavní knihy se všemi transakcemi, které proběhnou.

Mnoho průvodců bitcoinem pro figuríny používá analogii dokumentu Google s dokumentem Microsoft Word. Pokud mnoho lidí pracuje na dokumentu MS Word, budete nakonec potřebovat, aby si jedna osoba ponechala „hlavní“ kopii, aby mohla kontrolovat, kdo co aktualizuje. Jinak skončíte s mnoha kopiemi, všechny s různými změnami. Role této osoby je srovnatelná s rolí, kterou hraje banka při zprostředkování peněžních převodů.

S dokumentem Google může mnoho lidí pracovat na stejném dokumentu. Google ji aktualizuje v reálném čase, takže není potřeba role „hlavního řadiče“.

Pod pokličkou distribuované knihy

Dobře, víme, že jsme řekli „Bitcoin pro figuríny“, ale nyní musíme být trochu podrobnější. S distribuovanou účetní knihou je to, co se děje v zákulisí, složitější než pouhé uložení dokumentu do cloudu. V bitcoinu jsou transakce seskupeny do bloků. A každý bitcoinový horník soutěží se všemi ostatními v závodě o těžbu dalšího bloku. Aby závod úspěšně vyhráli, musí vynaložit obrovské množství výpočetní síly na vyřešení kryptografické hádanky. V bitcoinu tomu říkáme „doklad o práci.“

horník

Toto je horník – pracují opravdu tvrdě.

Tento výdaj energie hraje na principech teorie her. Výdaj energie znamená, že horníci mají ve hře nějaký skin. Na oplátku dostanou několik nově vyražených bitcoinů, když úspěšně těží další blok.

Jakmile těžař úspěšně vytěží blok, musí všechny ostatní počítače (uzly) v síti souhlasit s tím, že je platný. Zatímco proces těžby bloku je složitý, proces jeho ověření je relativně snadný.

Hashing

Každý blok má svůj vlastní kryptografický hash, který je jako jakýsi jedinečný popis pevné délky. Každý nový blok obsahuje odkaz na jedinečný hash jeho bezprostředního předchůdce. Tím se vytvoří řetězec, což je místo, kde se nachází slovo blockchain pochází z.

Pokud stále držíte krok, pak je dobře. Absolvujete bitcoin pro figuríny někomu, kdo ví o něco víc než průměrný Joe.

Jeden další bod k poznámce je o tom, jak funguje hash funkce. Když vytvoříte hash, musíte vždy poskytnout přesně stejné vstupy, abyste získali stejný hash výstup. Drobná změna na vstupu bude mít za následek jiný hash výstup.

Pokud se tedy někdo pokusí změnit transakci z minulosti, bude muset tuto změnu replikovat v každém následujícím bloku. Díky tomu je manipulace s blockchainem výpočetně neproveditelná, pokud nekontrolujete většinu výpočetního výkonu celé sítě..

Vzhledem k jejich nezměnitelné povaze nazýváme bitcoinové transakce neměnný. Scénář, kde někdo získá většinovou kontrolu nad výpočetní silou, nazýváme a 51% útok protože 51% představuje většinu.

Těžba tedy nejen vytváří nové bitcoiny, ale slouží také jako způsob, jakým celá síť dosahuje konsensu o celkovém stavu hlavní knihy. Každý hráč má motivaci jednat pro dobro sítě. Zajišťují integritu transakcí, za které vydělávají bitcoiny.

Kdo s tím vším přišel?

To je jedna z největších záhad ve světě kryptoměn. Nikdo neví, kdo přišel s bitcoinem. Víme, že to byl někdo nebo více lidí, operujících pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Nepolapitelný satoshi však odmítl odhalit svou identitu. Ať je to kdokoli, vlastní spoustu bitcoinů a díky zhodnocení hodnoty je nyní velmi bohatým mužem.

Bitcoin je bezpochyby dílem génia, který sám o sobě vytváří finanční revoluci. Na konci roku 2017 dosáhl jediný bitcoin hodnoty 20 000 $. Skutečný génius je však ve vynálezu blockchainu. Technologie podporující bitcoin dokazuje svou hodnotu v oblastech, včetně dodavatelského řetězce, financí a dokonce pomáhá bojovat proti změně klimatu.

I když se pod kapotou toho děje mnohem víc, měl by tento průvodce bitcoinem pro figuríny poskytnout všem celkem nově příchozím dostatek potřebných informací, aby to znělo, jako by věděli trochu o tom, o čem mluví. A samozřejmě, pokud se chcete dozvědět více, pak je zde na CoinCentral více než dost informativních článků od hvězdného týmu autorů kryptoměn.

Doporučený obrázek s laskavým svolením Pixabay

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me